Ortodoncja

Ortodoncja, to nauka zajmująca się wadami zgryzu zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

Ortodoncja, różne rodzaje zgryzu.

W dziale stomatologicznym, w ortodoncji wyróżnić można:

  • wady zębowe, są to przede wszystkim szpary między zębami, zęby są zbyt długie, albo zbyt krótkie, zęby niewyrosły lub zostały wciśnięte, tak, że nachodzą na sąsiadujące zęby.
  • wady zgryzu, mogą być zarówno nabyte jak i wrodzone, jednak z badań wynika, że dzieci najczęściej borykają się z wadą tyłozgryzu i przodozgryzu.
  • wady szczękowo-twarzowe, to przede wszystkim wady polegające na tym, że szczęka lub żuchwa jest albo za mała, albo za duża. Wada tego typu jest też, to że zarówno zęby górne jak i dolne nie stukają się ze sobą, wystarczy dobry aparat ortodontyczny i po jakimś czasie zgryz zostaje skorygowany.

 

Jednak nie można powiedzieć, że i dorośli nie mają wad zgryzu. Nieleczone wady zgryzu w młodości powracają po kilku latach, dlatego coraz więcej osób, nawet w starszym wieku decyduje się na poprawę zgryzu przez aparat ortodontyczny. Rodzajów aparatów jest wiele, są stałe aparaty, ruchome, lub przeźroczyste wkładki, których nie widać, a zgryz w ciągu roku zmienia się nie do poznania. Mowa, jedzenie a nawet śmianie się po korekcie zgryzu nie sprawia pacjentom problemu.